Prekių katalogas

Laivų etiketas ir nerašytos taisyklės

Plaukimas laivu reikalauja etiketo žinių, galbūt netgi daugiau, nei koks kitas sportas ar veikla. Etiketas, jeigu trumpai,– visuotinai priimtos (gero) elgesio viešumoje taisyklės. Etiketas vandenyje išsiskiria tuo, kad tai ne tik socialinės normos, bet ir saugumas, todėl kiekvienam savininkui verta žinoti šias taisykles prieš atrišant lynus uoste. 

Kam skiriamas pirmumas? 

Jeigu esate vairuotojas, galimai jau žinote, kas yra pirmumo teisė keliuose. Laivybos taisyklės yra tikrai išsamios ir tikslias jas galite gauti laikydami laivybos egzaminą. Pateikiame pagrindines taisykles, kurias turėtų žinoti kiekvienas:

1. Situacijoje, kai dvi vandens transporto priemonės plaukia viena į kitą ir yra pakankamai vietos, abu kapitonai turi sukti į dešinę ir taip prasilenkti. Tokiais atvejais nėra jokio spėliojimo ar išvengiama susidūrimo.
2. Buriniai laivai turi pirmumo teisę prieš motorinius laivus. Tam yra išimtis, jeigu burinis laivas prasilenkimo metu varomas varikliu, jo teisės yra lygiavertės motoriniam laivui, nesvarbu ar burės yra iškeltos.
3. Jeigu jus lenkia kitas laivas, jūsų pagrindinė užduotis yra išlaikyti stabilų kursą ir greitį. Jeigu jaučiate, kad nors vienas iš laivų kelia pavojų, sumažinkite greitį - taip išvengsite kontakto.
4. Žmogaus varomi laivai (kajakai, irkluojamos valtys, SUP’ai) turi pirmumo teisę prieš kitas priemones, įskaitant burinius laivus.
5. Jeigu kitas laivas yra riboto manevringumo (dėl dydžio, srovių ar kitų priežasčių), jūs turite koreguoti kursą. Turite pasistengti prisitaikyti prie šio laivo.
6. Pagrindinė taisyklė - abu kapitonai turi vengti susidūrimo. Neplaukite tikėdamiesi, kad visi trauksis iš kelio jums turint pirmumą. Susidūrimo atveju, kalti yra visi.
7. Išsamias taisykles gali sužinoti laikydami laivavedybos egzaminą arba ieškodami informacijos oficialiuose šaltiniuose.

Motorinės jachtos uoste

Kuro pildymas, elgesys ant slipo ir pertraukų etiketas 

Traukdami arba nuleisdami laivą stenkitės tai daryti kuo efektyviau, kad laukiantieji galėtų sulaukti savo eilės greičiau. Sutaupykite laiko nuleisdami laivą pirmiau, o svečius ir daiktus iš mašinos neškite tik atlaisvinus slipą. Visus valymus, krovimus ir kitus reikalus atlikite tik atlaisvinę vietą.
Kuro pildymo vietoje užsipilkite baką, susimokėkite ir užleiskite vietą. Jeigu norite apsipirkti ar neskubėti išplaukti, pakeiskite vietą ir tik tada palikite laivą.

Inkaravimosi taisyklės

Jeigu ruošiatės numesti inkarą aktyvioje zonoje, kopijuokite kitų laivų statymo stilių. Taip pat atkreipkite dėmesį kokiu atstumu paliekami laivai ir išlaikykite jį. Jeigu visi laivai inkaruojasi vienu inkaru, savo laivui taip pat naudokite vieną inkarą. Du inkarai privers jūsų laivą, esant vėjui ar srovėms, judėti kitaip ir galimai susidurti su kitais.
Nepamirškite gerbti savo kaimynų: muzika pasilikite tik sau ir nelaikykite generatoriaus įjungto po 8 valandos vakaro iki 7 valandos ryto.

Ežeruose ir kitose vietose kur galima maudytis, pro stovinčius laivus neplaukite greitai. Netgi jei ir nematote žmonių, jie gali būti po vandeniu, nardyti ar tiesiog būti už jūsų matymo lauko.

Prieš išplaukdami visada patikrinkite savo laivo inkarų būklę.

Numetęs inkarą kateris

Skaitytojų pastebėjimai

Skaitytojas Dziniauskas pridėjo savo pastebėjimus dėl praplaukiančių laivų keliamų bangų ir pavojaus:
"Man, kaip nešvartuojančiam laivelio jokiam uostelyje, aktualiau laivavedžių elgesys ant vandens, kultūros, supratimo nebuvimas. Kalbu ne vien apie Kuršmares, bet ir apie Miniją, Atmatą, Nemuną ir ypac didesnių, prabangesnių laivukų kapitoniukus. Kai kurie elgiasi taip, lyg tyčia norėtų pakenkt mažų laivelių savininkams, keldami kuo didesnes bangas pro juos praplaukdami. Mažesnių laivukų kapitoniukai irgi geri, būtinai turi praplaukti kuo arčiau kranto, ten kur žvejoja žvejai nuo kranto, surinkdami valus."

Todėl būtinai atkreipkite dėmesį į keliamas bangas, mažesnėms valtims tai gali kelti tikrą pavojų. Plaukti pro stovinčias valtis ir žvejus reikėtų lėčiausia įmanoma eiga. Kai kurie uostai turi greičio ribojimus, pasidomėkite jais.  

Jam antrina skaitytojas Mantautas:
"Kiekvienas yra atsakingas už savo sukeliamą bangą. Praplaukiant pro uostelius reiktų sulėtinti eigą, kad nesukelti bangos, nes tai yra tiesioginė grėsmė kažką sugadinti ar traumuoti krante. Kol nepamatai kaip net ir po nedidelio laivelio praplaukimo krante viskas šokinėja (konkrečiai Juodkrantėje, kur krantinės betoninės), atrodo - nieko čia tokio... kitam virves rišant traumą gauti nesunku, ar vaikui lipant/išlipant..."

Taip pat siūloma atkreipti dėmesį į virvių kokybę ir laivų rišimą.
"Tinkamai pririšti savo laivą, įvertinant galimus vėjo krypties pasikeitimus, nes esant vietų trūkumui laivai švartuojami arti vienas kito ir gali apgadinti kaimynų laivus. Arba naudojant nebetinkamas virves, tuomet atsirišęs laivas gali ir smarkiau apgadinti kaimynus." - dalinasi patirtimi Mantautas. "Daugiau turbūt dėl virvių kokybės/patvarumo, kurios pradeda trukinėti, kuomet pakyla vėjas ir atsiranda daugiau bangavimo... bet žinoma būna ir dėl rišimo metodo, kad pririša esamom sąlygom, fenderiai išpausti.. tuomet pasisuka vėjas (ar praplaukia kas ir subanguoja) pasiūbuoja, fenderiai iškrenta is savo vietų ir baladojasi laivukas ar į krantinę ar į gretimą kaimyną.. "

Gerbkite kitus laivus ir aplinką

Nemeskite šiukšlių per bortą. Organinės atliekos, kaip žuvies žarnos ar bananų žievės, galėtų būti metamos per bortą esant pakankamai toli nuo uosto. Plastikas NIEKADA nemetamas per bortą. Auksinė taisyklė - jeigu turėjote vietos tai atsiplukdyti, turite vietos ir parsiplukdyti į krantą.

Plastikinis butelis ant kranto

Pagelbėti ar ne? 

Pasiūlykite savo pagalbą besišvartuojantiems laivams. Jeigu kapitonas ar įgula jums mojuoja, kad atsitrauktumėt ir leistumėt jiems virvę kabinti patiems, gerbkite jų norus. Geri norai ir nesusikalbėjimas gali sukelti tik daugiau problemų. Jeigu esate jūroje, privaloma sustoti ir padėti laivui, kuris šaukiasi pagalbos. Išimtys gali būti taikomos tik tada kai gelbėjant kitus, keliate sau ar savo laivui rimtą pavojų. 

VHF radijo taisyklės 

Prieš plaukdami įsitikinkite ar jūsų VHF imtuvas tvarkingas. Tam tikri radijo kanalai gali būti naudojami tik prireikus pagalbos. Nenaudokite šių kanalų pokalbiams su kitais laivais. Susisiekę su pagalbos prašančiu laivu, pasiūlykite pereiti į kitą kanalą ir bendraukite ten. Laikykite vaikus toliau nuo radijo imtuvo - melagingi pranešimai gali užtraukti teisinę atsakomybę. Dėl naudojamo pagalbos kanalo dažnio kreipkitės į uosto kapitoną arba ieškokite internete. 

VHF nešiojama racija

Dažnai užduodami klausimai (DUK)

Ką daryti jeigu esu svečias laive ir man pasidaro bloga nuo supimo?

Pirmiausia, kreipkitės į įgulą, geriausia - kapitoną. Antra, neikite į kajutes, nuo to bus tik blogiau. Trečia - atsigulkite, giliai kvėpuokite ir žiūrėkite į horizontą. Nieko gėdingo sirgti jūrlige, todėl būtinai pasisakykite, nes galite nualpti arba nesiorientuoti.

Kada jau galima šauktis instancijų pagalbos? 

Šauktis instancijų pagalbos rekomenduojama tik tada, kai jūsų gyvybei, turtui arba aplinkai gresia tikras pavojus. Jeigu jums baigėsi kuras, bet esate sveiki, sukelti visus ant kojų nederėtų. 

Kateriai ir motorinės jachtos atviruose vandenyse

Turite daugiau klausimų? Galite užduoti juos mums Facebook paskyroje arba įrašo komentaruose.
https://www.facebook.com/garantboats